Přeci musí existovat nějaký způsob, postup či návod, jak se dostat na první 3 pozice ve vyhledávání. Za jak dlouho mě tam dostanete? Jedna firma mi nabídla, že mě dostane na první místa, ale chtějí za to velké peníze, umíte to levněji?…

Tak takhle nějak občas začíná hovor s novým zákazníkem, který má zájem o SEO. Poznáváte i sebe? Chcete se také vyšplhat na přední příčky? Možná po přečtení tohoto článku zjistíte, že vlastně ani ne.

Pokud Vám někdo garantuje první místa ve vyhledávačích, buďte na pozoru. Nikdo z firem nemá přístup ani znalost přesných vyhledávacích algoritmů, Google, Seznam a další je střeží jako oko v hlavě, je to jejich know how. 

Ano, existují způsoby, jak se rychle objevit na prvních místech, všechny jsou ale krátkozraké. Dříve to bylo např. zahlcení internetu Vašemi odkazy, tzv. linkbuildingem. Vyhledávače ale dnes již nejsou tak hloupé a všechny tyto praktiky postupně eliminují, v horších případech i bannují.

Z praxe: Měli jsme klienta, který si nedal říct, nechtěl se smířit s tím, že na prvním místě nebude tak snadno a levně, jak si představoval. Nakonec přešel k jiné firmě, která mu nabízela SEO, linkbuilding i první pozice. Dopadlo to tak, že jeho web byl vyhledávači zablokovaný úplně a nebyl dohledatelný ani na té původní 3. stránce, ani na 20., zkrátka vůbec.

Časté praktiky firem? Dostaneme Vás na první pozici.*

(*na název Vaší domény)

Zkuste si dát do vyhledávačů „psolution.cz“ – vsaďte se, že budeme na prvních místech. No taky aby ne, když jde o unikátní název v podstatě bez konkurence. 

Krátkodobě je možné se z nuly dostat na 1. pozici – např. silným doménovým jménem, tvorbou single page, která se točí jen kolem 1-3 klíčových slov, získáním odkazů (relevantních!) z různých zdrojů (např. sociální sítě, fóra, cizí weby – rozhodně ne zápisem do stovky nesmyslných katalogů), atd.

Počítejte ale s tím, že nahoře nezůstanete příliš dlouho: algoritmy se mění, web Vám bude zastarávat, předběhnou Vás jiné, které budou mít větší obsah než samotnou single page.

A k čemu ta první pozice ve vyhledávači vlastně je?

Co si od těch výsledků slibujete? Že převezmete 80% potenciálních zákazníků konkurenci? Ano, je fakt, že lidé se dál než na 1. stránku obvykle nepodívají, pokud skutečně nehledají něco specifického nebo špatně dostupného. Ale k čemu Vám bude první pozice na klíčové slovo „tvorba webových stránek“, když Vám přivede jen zástup lidí, kteří u Vás nenajdou, co hledali? Celé toto usilí nakonec přinese horší výsledky, než kdyby jste se soutředili správným směrem a neplýtvali energií na lidi, které vůbec nezajímáte.

Dnešní uživatel internetu už nechce trávit desítky hodin přehrabováním se v množství iformací a webů, proto se každý snaží zadávat klíčová slova co nejpřesněji. Takže dost možná sledujete špatná klíčová slova a i přes 1. místa se Vám dobrých výsledků nedostává. Je to nejspíše dané tím, že Vaši skuteční zákazníci hledají jinak a jinde. Hledají více konkrétně, např.: „tvorba webových stránek do 20000Kč na míru“. Jenže každý jsme jiný, variant tohoto klíčového slova z příkladu může existovat stovky a na všechny varianty nemůžete být jednoduše na prvních pozicích, teoreticky ano, ale prakticky by Vás to stálo mnoho úsilí, času a peněz. 

Jaké je dlouhodobé a správné řešení?

Nespamujte, vyhněte se všem nekalým praktikám. Buďte na pozoru před firmami, které slibují nesplnitelné a jen věští z křišťálové koule o budoucnosti internetu. Nechtějte být na prvních místech ve vyhledávačích, hledejte své skutečné zákazníky a ne jen návštěvníky webu. 

Budujte plnohodnotný web, plný informací, hodnotného obsahu pro zákazníky, s dobře jasnou a čitelnou strukturou kódu pro vyhledávací roboty a nenechte jej zastarávat a ležet ladem. Vyhledávači chtějí podávat nejen správné výsledky vyhledávání, ale také aktuální informace.